Istnieją w Excelu rzadko wykorzystywane funkcje segregowania, które mogą okazać się użyteczne. Jest to sortowanie w poziomie, uwględnianie wielkości liter, zmiana kolejności z listą niestandardową i niepełna liczba niestandardowa. Wiesz jak sortować daty, godziny, liczby?
Sortowanie w poziomie
Zazwyczaj dane sortujemy w pionie – sekwencja osobnych wierszy z wartościami, w ramach pewne tabeli, się przemienia. Możesz też posortować tabelę Excela w poziomie – sekwencja kolumn arkusza zostanie wtedy zamieniona.
Opcja, która pozwala na zmianę kolejności w poziomie, znajduje się w oknie Sortowanie. Potrzebujesz w tym oknie wybrać Opcje i określić Sortuj od lewej do prawej. Podczas segregowania w poziomie potrzebujesz pamiętać w tematyce kilku rzeczach:
- Nie można zaznaczyć typów „moje wiersze mają nagłówkowe”. W związku z tym , Excel całkowitą zaznaczoną tabelę danych będzie sortował, włącznie z pierwszą kolumną. Jeżeli zatem w pierwszej kolumnie posiadasz nagłówki, to przed sortowaniem odnieś się do swojej tabeli danych, jednakże z pominięciem właśnie tych nagłówków.
- W polu sortuj stosowanym do zmiany kolejności w poziomie nie widzi nagłówków, posiadasz tylko ogólne tytuły „Wiersz 3”, „Wiersz 4”, „Wiersz 5”, itd. Numer wiersza, jaki pojawią się, oznacza numer wiersza w ramach całego arkusza, zaś nie w ramach zaznaczonej grupy.
Uwzględnienie wielkości liter
Duży udział funkcjonalności programu Microsoft Excel nie zwraca uwagi na wielkość znaków w tekstach. Podobnie sprawa ma się przy sortowaniu – mała litera „z” została traktowana tak samo jak duża „Z”. Możesz jednakże to zmodyfikować w oknie Zmiana Kolejności, pod przyciskiem Opcje – wskaż pole, następnie Uwzględnij wielkość liter. Dobrze jest przy tym pamiętać na temat dwóch regułach:
Zasada jest taka, że małe litery znajdują się przed obszernymi – np. „a” została przed „A”.
Pamiętaj też, że wielkość znaków jest brana pod uwagę dopiero wtedy, gdy dwa teksty widnieją ściśle tak samo. Jeżeli w którejś komórce znajduje się „ac”, natomiast w drugiej „Ab”, jest to nie jest ważny rozmiar litery „a” bo drugie litery są różne – oczywiście „b” została przed „c”. Dopiero gdy widać dwa takie same teksty, jednak dotyczące różnej rozmiaru znaków „ac” równocześnie „Ac”, to ten zapisany z małej litery będzie wyżej na liście .
Zmiana Kolejności z listą niestandardową
Microsoft Excel ma wbudowanych wiele list niestandardowych. Są to jakieś grupy wartości, na przykład: nazwy osobnych dni tygodni, czy nazwy miesięcy. Te zestawienia widać dla przykładu, np kiedy przeciągasz z komórek z nazwą miesiąca, ażeby wypełnić kolejne komórki pozostałymi miesiącami.
Możesz taki spis zużytkować w ciągu porządkowania. Wyobraź sobie że, dysponujesz kolumną z nazwami dni tygodnia w swoim zakresie. Chcemy aktualnie sortować zgodnie z nim tabelę, na tyle żeby na początku był poniedziałek, następnie wtorek, itd. Nie jest to wcale kolejność alfabetyczna. Nazwy dni tygodnia, jest to nie są również kwoty, żeby móc je uporządkować w hierarchii rosnącej. Możesz zatem wykorzystać do tego listy niestandardowej
Niepełna lista niestandardowa
Może się zdarzyć tak, że w kolumnie, którą chcesz porządkować znajduje się więcej wartości liczbowej niż zapisanych zostało na liście niestandardowej. Nie przeszkadza to w zastosowaniu danej zestawienia w sortowaniu. Efektem będzie umieszczenie wartości, które Microsoft Excel możliwe wyszuka na liście niestandardowej, w sekwencji jaką ta spis wskazuje, a kwoty, które na liście się nie znalazły, będą zamieszczone w dalszej kolejności, alfabetycznie.
Jeśli użyjesz taką listę niestandardową jednakże w hierarchii odwrotnej, następnie na samym początku pojawią się liczby, których Microsoft Excel na podanej liście nie możliwe wyszukiwać, w sekwencji odwrotnej do zgodnej z alfabetem.