Zasad formatowania warunkowego jest wiele. W tym miejscu będziesz wiedzieć, które są przydatne w przypadku komórek z tekstami. (Zobacz jak formatować warunkowo z liczbami i datami)
Najpopularniejszą opcją dotyczącą tekstów zostało formatowanie komórek arkusza, które zawierają ściśle taki tekst , który sam ustaliłeś. Taka opcja znajduje się w Zasadach wyróżniania komórek arkusza, pod nazwą Równe.
Teksty „zaczynajce się”, „kończące się”, „zawierające”.
Istnieją także inne możlwiości szukania komórek do formatowania warunkowego.
Tekst zawierający – ażeby otworzyć ten button, przejdź do reguł wyróżniania komórek tabeli i pójdź do tekst zawierający. Content, jaki wprowadzisz w tym oknie, będzie poszukiwany w wybranych komórkach i jeżeli będzie stanowił chociażby fragment całej treści komórki, to zostanie ona sformatowana.
Zaczynające się od – ta opcja jest bardziej zamaskowana. Otwórz okienko nowej normy formatowania, przechodząc do zasad wyróżniania komórek również klikając Więcej zasad. W pierwszej liście rozwijanej wybierz z określonym tekstem, natomiast w polu obok ustaw opcję zaczynające się od. Po użyciu tej normy sformatowane będą każde komórki, których zawartość zaczyna się od wprowadzonego przez Ciebie tekstu.
Kończące się na – ta opcja znajduje się w tym samym miejscu co opcja nad. Po użyciu podanej zasady sformatowane będą każde komórki, których zawartość kończy się na wprowadzony przez Ciebie Tekscie.
Niezawierające – ta opcja znajduje się w tym samym miejscu co opcja ponad. Po użyciu tejże normy sformatowane zostaną wszysktkie komórki, w których żaden fragment tekstu nie będzie równał się tekstowi wprowadzonemu przez Ciebie.
Pamiętaj o tym aby wybrać jakiś format. Akutalnie ani jeden format w tym oknie nie jest dany, wobec tego jeśli o tym zapomnisz to reguła będzie dobrze działała, ale nie będzie dopisywać formatu, zatem nie uświadczysz żadnego efektu. Format możesz przyporządkować klikając button Formatuj.
Powtarzające się wartości a formatowanie warunkowe
Istnieje możliwość wyróżnienia w tabeli komórek arkusza z takimi samymi danymi. Używane do tego opcje znajdująca się w regułach wyróżniania komórek tabeli, dotyczące nazwy Duplikujących się wartości. Duplikaty z zaznaczonego przedziału zostaną sformatowane. Jeśli przykładowo: w trzech komórkach jest ten sam content, to całe trzy komórki są kolorowane.
Niepowtarzalne liczby w formatowaniu warunkowym
Możesz także zamiast duplikujących się kwot, przemieniać niepowtarzalne komórki – wtenczas sformatowane będą wyłącznie te, z informacjami pojawiającymi się, w oryginalnie zaznaczonym obrębie komórek Excela, jedynie raz.