Użycie konspektu w Excelu

Użycie konspektu w Excelu
5 (100%) 1 vote

Wyobraź sobie wydarzenie, kiedy masz tabelkę z danymi za różne miesiące. Takie miesiące widać zsumowane w kwartały, zaś kwartały w lata. Prowadzisz taka tabelę danych od dziesięciu lat. Na co dzień nie musisz widzieć treści za każde 10 Lat do tyłu – wystarczy dla Ciebie obecny rok. Możesz zatem wykorzystać  funkcje grupowania, które prędko schowa inne 9 lat, zaś w razie potrzeby, jednym kliknięciem rozwiniesz dane z podanego roku i sprawdzisz to co jest nieodzowne.

 Do czego to służy?

Dzięki temu narzędziu możesz momentalnie ukrywać i odkrywać niemało wierszy w tabeli czy też kolumn arkusza z danymi w tym samym czasie. Zostaje w tym momencie wstawiony pasek po lewej stronie arkusza bądź powyżej go, co się tyczy na końcu takiego paska jest guzik. Kliknięcie przycisku sprawia rozwinięcie czy też zwinięcie paska.

Takie chowanie oraz odkrywanie umożliwia poruszać się po arkuszu z wielkimi grupie, dzięki temu, iż możliwe jest przejściowo schować dane, które w danym momencie nas nie interesują.

 Do jakich tabel to się nadaje?

Po pierwsze, grupowanie a zatem  konspekt, przydatne będą w przypadku tabel, czyli kiedy Twoje dane znajdują się poukładane, zaś nie rozrzucone bez ładu po całym arkuszu.

W szczególności użyteczne są gdy:

Tabela została duża i trudno przegląda oraz zarządza jej zawartością.

Dane tworzą hierarchię – pewne grupy treści należą do pewnej kategorii, kategorii wyższego poziomu, potem kilka kategorii wyższego poziomu należy do jeszcze wyższej kategorii, itd. Dla przykładu, w tabeli widać dane miesięczne, owe dane sumują się do kwoty kwartalnych, a kwartalne do kwoty rocznych. W ten style tworzy się hierarchia, gdzie pewne liczby znajdują się bardziej dogłębne, natomiast inne sumaryczne.

Dopuszczalne jest wówczas mówić na temat zawartości szczegółowych i zawartości głównych. Dane dokładne to te, które zostaną ukrywane na przykład miesięczne. Dane podstawowe, wynikają ze szczegółowych i w czasie ukrywania pozostają wyświetlone np. kwartalne. Oczywiście w zależności od kontekstu, dane najważniejsze powinny stać się szczegółowymi – kwartalne, natomiast pozostałe dane głównymi – roczne.

Tabela posiada na tyle różnorodne dane np. w tematyce kilku tematów albo więcej niż jednego z okresów – dane archiwalne, iż nie analizujesz ich wszystkich naraz – możesz w takim razie część z nich zamaskować.

Poznaj bliżej tabelę przestawną na http://tabelaprzestawna.pl/ oraz http://przestawnaexcel.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *