Co to jest sortowanie w Excelu?

Co to jest sortowanie w Excelu?
5 (100%) 1 vote

W programie Excel możliwe jest odpowiednie uporządkowanie danych. Jedną z funkcjonalności, która usprawnia ten proces, jest sortowanie. Sortowanie danych wspomaga ich analizę i zwiększa czytelność.

W wyniku sortowania wykonuje się zamiana kolejności wierszy w danej tabeli lub zakresie danych. Wyobraź sobie, że masz listę uczestników szkolenia, na której nazwiska dopisywano zgodnie z datą zapisów. Wygodniejszą wersją tabeli jest jednak taka, w której nazwiska będą wyświetlały się w kolejności alfabetycznej. Odpowiednią zamianę kolejności umożliwia właśnie sortowanie.

Inne częste zastosowania sortowania to uporządkowanie listy płac według rosnących kwot lub uporządkowanie dat wysyłki paczki. Sortowanie można wykonać zarówno dla danych tekstowych, liczb, dat, jak i pod względem listy niestandardowej czy koloru komórki. Specyficzne opcje sortowania dostępne są dla tabeli przestawnej.

W jaki sposób uruchomić więc narzędzie sortowania? Postępuj według poniższych wytycznych:

1. Zaznacz jedną z komórek w kolumnie tabeli, według której chcesz posortować.


2. Przejdź do zakładki Dane i w grupie Sortowanie i Filtrowanie wybierz przycisk sortowania od najstarszych do najnowszych (AZ) lub od najnowszych do najstarszych (ZA)
Możesz również z zakładki Dane wybrać przycisk Sortuj.

Pojawi się wtedy okienko sortowania, w którym możesz sprecyzować, według jakich kryteriów chcesz posortować swoje dane (dowiedz się więcej na temat sortowania – TUTAJ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *