Sortowanie liczb w Excelu

Sortowanie liczb w Excelu
5 (100%) 1 vote

Większość pracy w Excelu opiera się na tabelach z danymi. Czasami zachodzi potrzeba uporządkowania tych danych w odpowiedniej kolejności, czyli posortowania. W wyniku sortowania zmienia się kolejność wierszy w tabeli.

Przyciski sortowania

Sortowanie jest na tyle popularną czynnością, że Twórcy Excela umieścili to narzędzie w więcej niż jednym miejscu. Przyciski sortowania możesz znaleźć w zakładce Dane oraz w zakładce Narzędzia główne.

Aby sortowanie poprawnie się wykonało musisz:

 1. Zaznaczyć w tabeli jedną komórkę. Ta komórka powinna znajdować się w kolumnie, według której chcesz sortować tabelę.
 2. Przejdź do narzędzi sortowania w jednej z zakładek:
  Zakładka Dane – kliknij przycisk sortowania rosnącego lub malejącego.
  Zakładka Narzędzia główne – kliknij przycisk Sortuj i filtruj, a następnie wybierz z listy sortowanie rosnące (AZ) lub malejące (ZA).

Sortowanie liczb

W przypadku sortowania ważny jest odpowiedni format danych w kolumnie. Można wyróżnić najbardziej popularne i najczęściej występujące typy danych:

 • Liczby (również wartości logiczne: PRAWDA i FAŁSZ)
 • Daty
 • Teksty (również wartości błędów)

Niezależnie od typu danych, które znajdują się w wybranej kolumnie, dane zawsze mogą być sortowane rosnąco albo malejąco, jednak komendy sortowania będą brzmiały nieco inaczej:

 • Liczby – od najmniejszych do największych lub od największych do najmniejszych
 • Daty – od najstarszych do najnowszych lub od najnowszych do najstarszych
 • Teksty – od A do Z lub od Z do A

Pamiętaj, że jeśli w kolumnie są różne typy danych, to Excel sprawdza, których jest najwięcej (liczb, dat, czy tekstów) i do tego typu danych wyświetla nazwy opcji sortowania.

Problemy przy sortowaniu liczb

Może zdarzyć się sytuacja, że wyniki sortowania nie są takie, jak przewidujesz. Być może wynika to z tego powodu, że nie wszystkie liczby są przechowywane jako wartości liczbowe i być może w kolumnie znajdują się np. liczby przechowywane jako tekst. Przed sortowaniem zadbaj więc o odpowiedni format swoich danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *