Wizualizacja a pomoc specjalnej grafiki

Wizualizacja a pomoc specjalnej grafiki
5 (100%) 1 vote

Formatowanie warunkowe pozwala na ciekawe zobrazowanie zawartości komórek tabeli – nie jesteśmy ograniczeni do ustawiania koloru tła komórki, czy jej obramowania. Tutaj zobrazowane mieszczą się paski danych, skale kolorów – ponadto ikony. Wiele ciekawych artykułow o Excelu i nie tylko znajdziesz TUTAJ.

Paski danych, skale kolorów i ikon. Te trzy dodatkowe sposoby formatowania warunkowego mogą być wysoce przydatne w określonych sytuacjach. Używaj ich w takim wypadku gdy:

– Chcesz przemieniać komórki z liczbami albo datami
– Chcesz znaleźć jakąś pozycję mając komórki w porównaniu do wartości liczbowej całej grupy komórek tabeli; przykładowo – całej kolumny,
– Chcesz graficznie zilustrować, jak każda z liczby zawiera się do liczby innych komórek arkusza.

Paski danych w Excelu

Paski danych w wyróżniający się sposób ilustrują jak rozbudowane kwoty znajdują się w komórkach. W każdej z komórek pojawiają się wówczas paski, a ich długość ma związek od znajdującej się w komórce liczby. Pasek na temat pełnej długości znajduje się w komórce, która posiada największą wartość pośród wszystkich zaznaczonych, zaś najkrótszy pasek bądź sięgający najbardziej w lewo w przypadku występowania liczb ujemnych) znajduje się w komórce z najmniejszą wartością.

Do wyboru ma miejsce sporo wariantów kolorystycznych, gradientowych czy też z pełnym wypełnieniem, jednakże różnią się wyłącznie efektem wizualnym.

Jeśli chcemy zmienić paski do własnych potrzeb, w zastępstwie wybieramy którykolwiek z kolorów, kliknij na „więcej wzorów”. Jeśli reguła już jest powstała, przejdź do menedżera również edytuj regułę.
W oknie formatowania pasków zawartości, możesz umieścić kolor wypełnienia jak i obramowania pasków. Możesz też zastosować zapełnienie pełne albo gradientowe.

Jeżeli w komórkach widać wartości liczbowe dodatnie oraz ujemne to możesz podjąć decyzję jak pokazywać liczby ujemne. W oknie formatowania pasków zawartości kliknij opcję Wartości Liczbowe ujemne oraz oś:

  • Kwoty ujemne mogą znajdować się prezentowane jako pasek skierowany w lewą, nie prawą stronę. Domyślnie włączona opcja.

  • Wartości liczbowe ujemne są prezentowane  za pomocą krótszego paska. By tak było, zaznacz opcję Brak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *