Wizualizacja a pomoc specjalnej grafiki

Wizualizacja a pomoc specjalnej grafiki
5 (100%) 1 vote

Formatowanie warunkowe pozwala na ciekawe zobrazowanie zawartości komórek tabeli – nie jesteśmy ograniczeni do ustawiania koloru tła komórki, czy jej obramowania. Tutaj zobrazowane mieszczą się paski danych, skale kolorów – ponadto ikony. Wiele ciekawych artykułow o Excelu i nie tylko znajdziesz TUTAJ.

Paski danych, skale kolorów i ikon. Te trzy dodatkowe sposoby formatowania warunkowego mogą być wysoce przydatne w określonych sytuacjach. Używaj ich w takim wypadku gdy:

– Chcesz przemieniać komórki z liczbami albo datami
– Chcesz znaleźć jakąś pozycję mając komórki w porównaniu do wartości liczbowej całej grupy komórek tabeli; przykładowo – całej kolumny,
– Chcesz graficznie zilustrować, jak każda z liczby zawiera się do liczby innych komórek arkusza.

Paski danych w Excelu

Paski danych w wyróżniający się sposób ilustrują jak rozbudowane kwoty znajdują się w komórkach. W każdej z komórek pojawiają się wówczas paski, a ich długość ma związek od znajdującej się w komórce liczby. Pasek na temat pełnej długości znajduje się w komórce, która posiada największą wartość pośród wszystkich zaznaczonych, zaś najkrótszy pasek bądź sięgający najbardziej w lewo w przypadku występowania liczb ujemnych) znajduje się w komórce z najmniejszą wartością.

Do wyboru ma miejsce sporo wariantów kolorystycznych, gradientowych czy też z pełnym wypełnieniem, jednakże różnią się wyłącznie efektem wizualnym.

Jeśli chcemy zmienić paski do własnych potrzeb, w zastępstwie wybieramy którykolwiek z kolorów, kliknij na „więcej wzorów”. Jeśli reguła już jest powstała, przejdź do menedżera również edytuj regułę.
W oknie formatowania pasków zawartości, możesz umieścić kolor wypełnienia jak i obramowania pasków. Możesz też zastosować zapełnienie pełne albo gradientowe.

Jeżeli w komórkach widać wartości liczbowe dodatnie oraz ujemne to możesz podjąć decyzję jak pokazywać liczby ujemne. W oknie formatowania pasków zawartości kliknij opcję Wartości Liczbowe ujemne oraz oś:

  • Kwoty ujemne mogą znajdować się prezentowane jako pasek skierowany w lewą, nie prawą stronę. Domyślnie włączona opcja.

  • Wartości liczbowe ujemne są prezentowane  za pomocą krótszego paska. By tak było, zaznacz opcję Brak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *