Sortowanie w Excelu dat, tekstów i liczb

Sortowanie w Excelu dat, tekstów i liczb
5 (100%) 1 vote

Wartości liczbowe, daty a także teksty są informacjami, które zazwyczaj sortujemy. Sortuje się je znacznie podobnie, choć mogą zdarzyć się pewne pułapki. Jeśli w kolumnie są różne rodzaje treści, to Microsoft Excel porównuje których jest najwięcej: liczb, dat, czy tekstów a także do danych proponuje nazwy typów uszeregowania

  • Dla liczbSortuj od najmniejszych do największych i Sortuj od największych do najmniejszych.

  • Dla dat – Porządkuj od najstarszych do najnowszych a także sortuj od najnowszych do najwcześniejszych.

  • Dla tekstów – porządkuj od A do Z i Porządkuj od Z do A.

Jeśli w kolumnie, wszystkie rodzaje zawartości pojawiają się tyle samo razy, to wśród takich opcji są teksty to sortowanie sugeruje możliwości dla tekstów. Jeśli nie zawiera tekstów to sugeruje opcje dla liczb.

Pamiętaj, że to, które funkcjonalności uszeregowania zostaną pokazane nie posiada kompletnie wpływu na sekwencja segregowania Twoich danych. Excel chce w tej formie możliwie dobrze dopasować nazwy opcji do tego, jakie podane znajdują się w kolumnie.

Forma porządkowania liczb z tekstami

Jeśli w kolumnie znajdują się zarazem teksty, jak i kwoty, są to kwoty znajdujące się przed tekstami –dotyczy to sortowania rosnącego. Przy sortowaniu malejącym oczywiście hierarchia jest odwrotna.

Technika segregowania liczb z datami

Na potrzeby sortowania, daty traktowane są jako kwoty –każda data jest zakodowana. Te kwoty są porównywane i ustalana jest na ich podstawie hierarchia

Sposób uporządkowania tekstów z datami

Z racji tego, że w sortowaniu daty traktowane są metodą kwoty to daty z tekstami zachowują się w taki sposób jak liczby z tekstami –daty widać przed tekstami – dotyczy to uporządkowania rosnącego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *